Zeytinli Ada

Kültür - Turizm / Zeytinli Ada

Osmanlı döneminde ise Erdek'in en güzel en açık bir şekilde Evliya Çelebi'nin Seyahatname isimli eserinden öğreniyoruz. 1639 yılında Erdek'e iki kez gelen Evliya Çelebi Erdek'in tahtanı ve fevkanı iki katlı evlerinde, hanları hamamları, dört mihrap camilerinden 25.000 dönüm bağlarından misket üzümünden dokuz çeşit şarabından bahseder. Yine Evliya'nın ilginç bir anısında bugün Erdek limanında bulunan küçük Zeytinli Ada ile ilgilidir. Evliya Çelebi Zeytinli Adası ile ilgili şöyle bahsediyor:

« Bu Erdek'in karşı garbında bir mil bait derya içere taam sofrası kadar bir yerde kaynar bir ılıca suyu vardır ki Adem içine girmeyi tahammul edemeyip deryaya karıştığı yerde gusul ederler. İki türlü hasai kudret bireşince gusul edenler hayati cavidani bulurcasına memnun ve sıhatül vücut olurlar. »

Erdek limanının yaklaşık 250 m açıklarında Zeytinli Ada'yı görebilirsiniz. Avşa ve Marmara adalarına giden feribotlar adanın yanından geçmektedir. Adayı daha yakından görmek isterseniz, adaya doğru uzanan dalgakıranın ucuna kadar gidip adaya 30 m mesafeden de bakabilirsiniz.

Erdek'e ulaştığınızda sahildeki çay bahçelerinde dinlenebilirsiniz. Üstteki uydu görüntüsünde görünen yeşil alanlar çay bahçelerinin olduğu sahil kesimdir.

Çay bahçelerinin önünden adanın görünüşü. Çok büyük bir ada değil. Hatta ada yerine adacık bile denebilir. Sadece 8 dönümlük bir alana sahip. Boyu yaklaşık 180 m, eni yaklaşık 70 m.

Ancak bu kadar küçük bir ada üzerinde, ikisi şapel olmak üzere dört kilise, öğrencilerin eğitim gördüğü bir manastır, bir vaftizhane, iki hamam, seramik pişirme fırınları ve bunların dışında sosyal yaşam alanları sığdırmışlar.

İLETİŞİM

SOSYAL MEDYA